

Uwaga!
Autobus przyjedzie za 3 minuty.
Zeskanuj, aby pobrać aplikację
Wyświetl ten adres w Google Maps
Bezpośrednie połączenia z tego miasta
|
70 |
Liczba przystanków autobusowych
|
1 |
Kraj
|
Polska |
Położone na Górnym Śląsku, nad rzeką Kłodnicą – Gliwice, to jedno z dwudziestu największych miast Polski, zarówno pod względem powierzchni, jak również liczby mieszkańców. Niewiele osób wie, że Gliwice są portem śródlądowym, co zapoczątkowała w XVIII w. budowa kanału do transportu wydobywanego węgla. Obecnie, nowy kanał gliwicki wraz z portem pełni w coraz większym stopniu funkcję turystyczną ofertując komercyjne rejsy. Z Gliwic można dopłynąć m.in. do Szczecina, Berlina oraz Amsterdamu. Samo miasto, wbrew swojemu przemysłowemu charakteru, ma bardzo wiele do zaoferowania turystom. Na szczególną uwagę zwraca przede wszystkim zabytkowa Starówka z odnowionymi, średniowiecznymi kamienicami, liczne zabytki architektury sakralnej, mury obronne, ulica Zwycięstwa skrywająca wiele skarbów architektury oraz słynne nie tylko w regionie atrakcje, takie jak Palmiarnia czy maszt radiostacji. Gliwice to również bardzo zielone miasto, o czym świadczy liczba i powierzchnia znajdujących się tu skwerów i parków. Ze względu na swoje ciekawe zakątki Gliwice stanowią bardzo dobre miejsce na weekendowy wypad lub dłuższy pobyt.
Opowieść o gliwickich zabytkach należy zacząć od Rynku, wokół którego skupione są XIX i XX-wieczne elementy zabudowy, powstałe w miejsce średniowiecznych kamienic i w dużym stopniu oddające ich charakter. Centralną część rynku zajmuje XV-wieczny Ratusz, w którym niegdyś znajdowała się m.in. sala sądowa, a obecnie odbywają się posiedzenia Rady Miasta oraz uroczystości zaślubin. Obok Ratusza znajduje się tu słynna fontanna z Neptunem, z kolei pod numerem 25 kamienica, w której niegdyś mieszkał Oscar Troplowitz – twórca m.in. kremu Nivea czy pasty do zębów w tubce. Nieopodal podziwiać można piękną rezydencję jednego z niegdysiejszych potentatów przemysłowych – Willa Caro. Obecnie, w jej oryginalnych wnętrzach znajduje się oddział Muzeum w Gliwicach (etnografia oraz sztuka i rzemiosło artystyczne), a dom otoczony jest urokliwym ogrodem i zrekonstruowanym kamienno-metalowym ogrodzeniem. Obok wejścia do willi podziwiać można rzeźbę „lwa czuwającego” autorstwa Theodora E. Kalidego. Kilka minut spacerem od rynku znajduje się kolejny ważny, gliwicki zabytek: gotycko-renesansowy Zamek Piastowski z połowy XIV wieku. Niegdyś stanowił siedzibę więzienia, z kolei obecnie znajduje się w jego wnętrzach Muzeum w Gliwicach, gdzie podziwiać można eksponaty archeologiczne. Miłośników historii z pewnością zainteresują fragmenty murów obronnych przy ul. Dolnych Wałów, natomiast osoby zainteresowane zabytkami sakralnymi powinny odwiedzić kościół św. Bartłomieja oraz kościół Wszystkich Świętych.
Gliwice kojarzą się głównie z przemysłem, w związku z czym nie podejrzewa się tego miasta o obecność licznych i atrakcyjnych obszarów zielonych. Nic bardziej mylnego! Znajduje się tu wiele bardzo interesujących parków i skwerów, gdzie mieszkańcy mogą zaznać odpoczynku na łonie natury po trudach codziennych obowiązków. Największym miejskim parkiem jest Park Chrobrego, który poza wszechobecną, kojącą zmysły roślinnością ofertuje atrakcje w postaci placu zabaw, linarium, boiska do gry w bule oraz siłowni plenerowej. Nieopodal dworca głównego znajduje się z kolei powstały w połowie XIX wieku Park Chopina, który skrywa Palmiarnię Miejską – punkt obowiązkowy wycieczek po Gliwicach! Podziwiać można w niej ponad 6 tys. roślin (tropikalne, przyprawowe, kaktusy, palmy, cytrusy) oraz liczne gatunki ryb (m.in. z wód Amazonii czy południowo-wschodniej Azji) oraz egzotyczne zwierzęta (żółwie, piranie, gekony, papugi, kanarki). Jednym z ważnych punktów Parku Chopina jest również pomnik Fryderyka Chopina oraz pomnik „Gliwiczanom – ofiarom wojen i totalitaryzmów”. Warto w kontekście miejskiej zieleni wspomnieć również o mniejszym, ale bardzo urokliwym, odremontowanym w 2013 roku parku Szwajcaria Gliwicka, w którym poza alejkami i placem zabaw znajduje się również tor rowerowy.
Jednym z charakterystycznych punktów Gliwic, a jednocześnie jedną z największych atrakcji, jest lokalna „wieża Eiffla” czyli powstała w 1935 roku gliwicka Radiostacja, znajdująca się przy ul. Tarnogórskiej 129. Mierząca aż 111 metrów, zbudowana z nieimpregnowanych, modrzewiowych belek oraz 16 tys. mosiężnych śrub - wieża antenowa Radiostacji to najwyższa drewniana konstrukcja na świecie! Jest to unikalny w skali europejskiej zabytek techniki, który obecnie stanowi również siedzibę czwartego oddziału Muzeum w Gliwicach. Ciekawostką jest, że w 1939 r. Radiostacja posłużyła do tzw. prowokacji gliwickiej, czyli celowo zaaranżowanego ataku niemieckich oddziałów specjalnych na własną, niemiecką placówkę, co miało posłużyć za element propagandy w ramach przygotowań do agresji na Polskę. Po wojnie nadawano z Radiostacji program Radia Katowice, a następnie zagłuszano Radio Wolna Europa. Dziś, obiekt ten pełni zarówno swoje funkcje użytkowe, ale również stanowi jedną z największych atrakcji miasta i element krajobrazu Gliwic. Po zmroku Radiostacja jeszcze bardziej zyskuje na atrakcyjności, gdyż jest wtedy oświetlana za pomocą potężnych reflektorów. Punkt obowiązkowy wycieczki po Gliwicach!
Gliwice to miasto, w którym poza najważniejszymi, opisywanymi w przewodnikach obiektami, znajduje się wiele ciekawych (dla miłośników różnych rodzajów atrakcji) miejsc, które warto odwiedzić. Jednym z nich jest klimatyczny, mocno zaniedbany, powstały w 1815 roku stary cmentarz żydowski, który znajduje się nieopodal dworca. Nie jest on niestety dostępny do zwiedzania dla turystów w związku z czym pozostaje jedynie podziwianie go zza bramy. Miłośnicy turystyki industrialnej z pewnością zainteresowani będą (poza Radiostacją) Oddziałem Odlewnictwa Artystycznego oraz Muzeum Techniki Sanitarnej, nieopodal którego płynie rzeka Kłodnica. Ci, którzy lubią obcować z kulturą i sztuką, powinni z kolei wybrać się do Gliwickiego Teatru Muzycznego, który stanowi kontynuację nieistniejących już gliwickich placówek kulturalnych – Operetki Śląskiej i Teatru Muzycznego. Repertuar zawiera zarówno współczesne musicale, jak również klasyczne operetki. Miłośnicy aktywnych form spędzania wolnego czasu powinni z kolei zainteresować się takimi miejscami jak Piaskowa Dolina (kompleks wielofunkcyjnych boisk), centrum wspinaczkowe Fabryka Mocy czy licznymi ścieżkami rowerowymi (w obrębie miasta znajduje się aż 60 km takich ścieżek!).
Usługi na pokładzie zależne są od dostępności