

Uwaga!
Autobus przyjedzie za 3 minuty.
Zeskanuj, aby pobrać aplikację
Wyświetl ten adres w Google Maps
Bezpośrednie połączenia z tego miasta
|
65 |
Liczba przystanków autobusowych
|
1 |
Kraj
|
Polska |
Stolica województwa świętokrzyskiego nie stanowi miejsca, o którym mówi się wiele w turystycznych przewodnikach po Polsce. Na ogół podkreślane są walory Krakowa, Wrocławia, Warszawy oraz mazurskich jezior czy tatrzańskich szlaków. Stolica Gór Świętokrzyskich stanowi częściej jedynie przystanek pomiędzy Krakowem a Warszawą. Z czasem uroki Kielc stawały się coraz częściej podkreślane w rozmaitych mediach związanych z turystyką, jednak nadal jest to miejsce zdecydowanie niedoceniane! Dla kogo zatem są Kielce? Kto w szczególności powinien pomyśleć o odwiedzeniu tego miasta nie tylko jako punktu przesiadkowego, ale przede wszystkim jako docelowego miejsca na spędzenie ciekawego weekendu? Zachwyceni będą przede wszystkim miłośnicy długich spacerów i wszechobecnej natury – tej jest bowiem w centrum Kielc pod dostatkiem! Ciche i spokojne centrum miasta oraz trasa od parku miejskiego do Kadzielni zachwyci każdego miłośnika aktywnego wypoczynku na świeżym powietrzu. Nie należy zapominać o niezwykle malowniczej okolicy w jakiej położone są Kielce. Góry Świętokrzyskie stwarzają wiele okazji to wypoczynku na łonie natury, a część tych możliwości została opisana w niniejszym artykule.
Będąc w Kielcach nie sposób ominąć ścisłego centrum miasta, dla którego charakterystycznym punktem jest z całą pewnością długa i ciekawa ulica Sienkiewicza, stanowiąca deptak i jednocześnie miejsce spacerów Kielczan. Niegdyś ta ulica była prawdziwym centrum handlu, jednak obecnie, w dobie rosnących jak grzyby po deszczu wielkich galerii handlowych, ulica Sienkiewicza to klasyczne miejsce rodzinnych spacerów z coraz lepiej rozwijająca się gastronomią. Przechadzając się po głównej alei miasta, warto odwiedzić rynek, który stosunkowo niedawno został wyłączony z ruchu samochodowego, co pozwoliło na rozmieszczenie tam ogródków restauracyjno-piwnych. W upalne, letnie dni ciężko znaleźć tam wolny stolik, co tylko świadczy o tym, jak Kielczanie oraz turyści upodobali sobie to miejsce. Kilka minut spacerem od Rynku i ulicy Sienkiewicza znajduje się Pałac Biskupów Krakowskich, który powstał w połowie XVII wieku, a od 1971 roku znajduje się w nim siedziba Muzeum Narodowego. Można podziwiać tam XVII i XVIII wieczne obrazy, dekoracje czy meble, z kolei na zewnątrz znajduje się urokliwy i zaciszny Ogród Włoski. Pisząc o Kielcach, nie sposób nie wspomnieć o Karczówce, która jest nieco oddalona od ścisłego centrum miasta, jednak stanowi niezwykle ciekawy punkt widokowy na Kielce oraz Góry Świętokrzyskie. Karczówka jest to wzniesienie porośnięte lasami i stanowiące rezerwat krajobrazowy, na szczycie którego znajduje się klasztor należący niegdyś do zakonu bernardynów. Karczówka stanowi miejsce, gdzie można wyciszyć się na łonie natury i po prostu odpocząć. Aktualnie u jej podnóża powstaje ogród botaniczny, którego otwarcie planowane jest na 2018 rok.
Miłośnikom przyrody szczególnie poleca się trasę biegnącą wzdłuż skwerów i parków, która stanowi idealne miejsce na spacer i szeroko rozumiany relaks. Przechadzkę rozpocząć można skręcając z głównego deptaka w ulicę Solną i przechodząc wzdłuż rzeki Silnicy oraz okolicznych kawiarni. Droga ta prowadzi bezpośrednio do kieleckiego parku miejskiego, który jest jednym z najstarszych parków w Polsce. Znajduje się w nim staw, liczne pomniki i rzeźby oraz „ptaszarnia”, w której podziwiać można rzadko spotykane ptaki. Po zwiedzeniu Parku Miejskiego warto udać się na drugą stronę ulicy Ogrodowej, aby odbyć kolejny spacer w pięknych okolicznościach przyrody, mianowicie wzdłuż Skweru Harcerskiego im. Szarych Szeregów. Znajduje się tam m. in. „aleja sław”, w ramach której podziwiać można niemal 50 granitowych popiersi znanych pisarzy, malarzy czy piosenkarzy. Ostatecznym celem dalszego spaceru wzdłuż skweru jest rezerwat przyrody Kadzielnia, obejmujący wzniesienie stanowiące skupisko licznych jaskiń i grot. Na terenie Kadzielni znajduje się wyrobisko, tworzące Jezioro Szmaragdowe, z kolei na szczycie wzniesienia poza widokiem na miasto można podziwiać postawiony tam w 1979 r. pomnik Bojowników o Narodowe i Społeczne Wyzwolenie. Kadzielnia to również miejsce, w którym poza licznymi alejkami, ścieżkami i zaroślami, znajduje się amfiteatr, w którym organizowane są największe imprezy kulturalno-artystyczne w regionie.
Będąc w Kielcach nie sposób odmówić sobie odwiedzin w kilku niezwykle ciekawych miejscach znajdujących się tuż przy granicach miasta. Zaledwie kilka kilometrów od Kielc, w Tokarni, powstało w 1977 roku Muzeum Wsi Kieleckiej, gdzie znajdują się zabytki kultury ludowej województwa świętokrzyskiego. W miejscu tym można cofnąć się w czasie i podziwiać kulturę XVII, XVIII oraz XIX wieku. Kolejnym miejscem znajdującym się zaledwie kilka kilometrów od Kielc jest Jaskinia Raj. Położona jest na obszarze rezerwatu przyrody i stanowi unikatowy w Polsce obiekt krasowy. Co ważne, jest dostępna dla turystów. Nieopodal Jaskini Raj można znaleźć kolejne ciekawe miejsce, które bez problemów zauważymy, podróżując autokarem na linii Kraków – Kielce. Mowa o królewskim Zamku w Chęcinach, który powstał na przełomie XIII i XIV wieku. W latach 2013-2015 miała miejsce jego rewitalizacja, a dziś jest on ponownie oddany do dyspozycji turystów mających ochotę rozkoszować się widokami z jego wież. Omawiając przyległe do Kielc atrakcje, należy wspomnieć również o najstarszym w Polsce dębie, który od 1954 r. chroniony jest prawem jako pomnik przyrody. Dąb Bartek, stojący w Zagnańsku, datowany jest na XIV wiek i stanowi jedną z atrakcji przechodzącego obok „zielonego” szlaku turystycznego.
Jako tancerz breakdance, już w czasach szkolnych miałem okazję często wyjeżdżać z przyjaciółmi na krajowe i międzynarodowe turnieje, gdzie mogłem poznawać nowe miejsca, ludzi, kultury... Były to na tyle inspirujące przeżycia, że do dziś lubię wspominać niektóre widoki, smak potraw, rozmowy. Uważam jednak, że nie trzeba jechać na drugi koniec świata (choć często warto!), aby odkryć ciekawe miejsca. Równie dobrze, mogą znajdować się godzinę jazdy pociągiem od miejscowości w którym mieszkamy:) Osobiście, nieustannie zachwycam się krakowskim Kazimierzem i... snuję plany na bliższe i dalsze podróże.
Usługi na pokładzie zależne są od dostępności