Dokąd na narty w Polsce?

Zima to pora roku, w której wiele osób swój wolny czas spędza pod kocem, z kubkiem gorącej herbaty w dłoni, w towarzystwie książki lub ulubionego serialu. Są jednak osoby, które wyczekują pierwszych opadów śniegu, bo zwiastują one rozpoczęcie tak długo wyczekiwanego sezonu narciarskiego. Gdzie w poszukiwaniu zimowego szaleństwa najchętniej wybierają się Polacy? Możliwości jest całe mnóstwo! W Polsce nie brakuje ośrodków narciarskich – jest ich ponad sześćdziesiąt! Postanowiliśmy zrobić przegląd najciekawszych miejsc na narty w Polsce, biorąc pod uwagę to, aby były to miejsca z nowoczesną infrastrukturą, zróżnicowanymi trasami zarówno dla początkujących, jak i zaawansowanych narciarzy oraz pięknymi, górskimi widokami. W zestawieniu 4 najlepszych miejsc na narty w Polce znalazły się: Karpacz, Szklarska Poręba, Białka Tatrzańska, Bukowina Tatrzańska. W każdym z tych miejsc miłośnicy aktywnego spędzania zimowych miesięcy powinni być bardzo zadowoleni!

Karpacz

Dlaczego Karpacz jest jednym z najlepszych miejsc na narty w Polsce? Odpowiedź na to pytanie stanowią znajdujące się tutaj dwa nowoczesne ośrodki narciarskie: Kompleks Narciarski Śnieżka oraz Stacja Narciarska Biały Jar Winterpol. Najwyższym punktem „Śnieżki” jest znajdujący się na wysokości 1377 m n.p.m. szczyt Kopie. Znajduje się tutaj osiem wyciągów (krzesełkowe, orczykowe, talerzykowe i jeden bezpodporowy). Trasy są różnorodne i dostosowane zarówno dla dzieci i osób początkujących, jak i zaawansowanych narciarzy. To jednak nie wszystko – w sezonie, poza wymienionymi dwoma głównymi ośrodkami funkcjonuje tutaj również kilka mniejszych wyciągów, m.in. Stacja Narciarska Pod Wangiem, Karpatka, Kolorowa, Lodowiec czy Relaks. Co bardzo ważne, karkonoskie stoki nie należą do wyjątkowo stromych, w związku z czym idealnie nadają się na naukę jazdy na nartach dla początkujących. Nie bez znaczenia są również piękne widoki na Karkonosze, które zdecydowanie umilają jazdę i czas spędzony na stoku. Okoliczne hotele ułatwiają przyjezdnym korzystanie z narciarskich uroków Karpacza, oferując transport busem na miejscowe stoki. Nie należy zapominać o lokalnych atrakcjach, takich jak Karkonowski Park Narodowy czy lokalne potrawy spożywane w towarzystwie... czeskiego piwa.

Szklarska Poręba

Szklarska Poręba to największy w Karkonoszach i jeden z największych w Polsce ośrodek narciarski. Najważniejszym kompleksem dla narciarzy jest tutaj Ski Arena Szrenica, w której ofercie znajduje się 11 kilometrów tras. Wiele z nich należy do dość trudnych, w związku z czym szczególnie zainteresowani będą nimi doświadczeni narciarze. Należy tu wspomnieć o legendarnej i bardzo trudnej trasie FIS dla najbardziej zaawansowanych. Oczywiście, jak w każdym dobrym ośrodku znajdują się tu również krótkie i łagodne trasy dla początkujących, szkółka narciarsko-snowboardowa, wypożyczalnia sprzętu, punkty gastronomiczne i parking. Poza Ski Areną znajdują się w Szklarskiej Porębie również mniejsze stoki, m.in. Wesoła Górka (łagodny stok dla początkujących, dostępni instruktorzy), Dolina Szczęścia (idealny do nauki, delikatny stok), Stacja Narciarska Pietkiewiczówka (miejsce szczególnie przyjazne rodzinom, znajduje się tutaj „Narciarskie Przedszkole”) czy Ośrodek Sportów Zimowych Babiniec (dwie trasy o różnym stopniu trudności oraz piękne, górskie widoki). Dodatkowym plusem Szklarskiej Poręby jest małe nasłonecznienie stoków, dzięki czemu śnieg utrzymuje się tutaj do wczesnej wiosny. Dobrą wiadomością dla miłośników nart i snowboardu jest bliskie sąsiedztwo Harrachova. Ten znakomity ośrodek narciarski znajduje się zaraz za czeską granicą, zaledwie 15 km od Szklarskiej Poręby.

Białka Tatrzańska

Dokąd jechać na narty w Polsce? Większość zapalonych narciarzy z pewnością odpowie: do Białki Tatrzańskiej! Jest to leżące nieopodal Zakopanego miasteczko, które od lat zajmuje czołowe pozycje we wszelkich rankingach popularności polskich ośrodków narciarskich. Nie ma w tym nic dziwnego, jest to wszechstronny i profesjonalny kompleks, na który składa się stacja Kotelnica, Kaniówka oraz Bania. Kotelnica jest największą podhalańską stacją narciarską i to właśnie tutaj znajdują się najtrudniejsze trasy (w tym dwie z homologacją Międzynarodowej Federacji Narciarskiej FIS) i nartostrady. Kaniówka i Bania to stacje, które z kolei szczególnie przypadną do gustu osobom początkującym oraz najmłodszym narciarzom. Kompleks w Białce Tatrzańskiej może pochwalić się łączną długością tras na poziomie 14 kilometrów oraz pełną infrastrukturą narciarską. A po intensywnym dniu na stoku do wypoczynku zapraszają miejscowe karczmy serwujące regionalne potrawy i rozgrzewające trunki. Bardzo ciekawą opcją są tutaj specjalne karnety, które poza możliwością korzystania ze stoków obejmują również wstęp do nowoczesnego parku wodnego z basenami termalnymi – Termy Bania. A skoro już o karnetach mowa, najbardziej zagorzali fani narciarstwa z pewnością dobrze wiedzą, że trasy w Białce Tatrzańskiej objęte są karnetem Tatry Ski, który obejmuje 9 stacji narciarskich w dwóch krajach – Polsce i Słowacji.

Bukowina Tatrzańska

Może na Podhale? Wybierzcie się do Bukowiny Tatrzańskiej, która skrywa wiele skarbów! Jeżeli jesteście miłośnikami pięknej przyrody, pysznej regionalnej kuchni, kąpieli w termach no i oczywiście szaleństw na stoku to zdecydowanie Bukowina jest dla Was. Ta piękna miejscowość jest położona u stóp Tatr Wysokich i jest rajem dla miłośników białego szaleństwa. Bukowina ma do zaoferowania aż 30 wyciągów narciarskich i 10 kolejek krzesełkowych. Warto odwiedzić wyciąg UFO na północno-wschodnim zboczu Wierchu Olczańskiego, z którego rozpościera się piękna panorama na Bukowinę. A po całym dniu zimowych aktywności, termy Bukovina to konieczność! Odpocznij i zrelaksuj się w kompleksie basenów naturalnie podgrzewanych do temperatury nawet 38 stopni! Dodatkowo ma ona właściwości lecznicze, dzięki czemu Twoje zimowe wakacje będą gratką zarówno dla ciała, jak i ducha!